Novice ob dnevu diabetesa

14. november – svetovni dan sladkorne bolezni

POHOD OB DNEVU SLADKORNE BOLEZNI

S pohodom želimo opozoriti okolico na sladkorno bolezen ter tiste, ki se vsakodnevno

spoprijemamo s to boleznijo, opozoriti na problem sladkorne bolezni in pritegniti občane k večji

telesni dejavnosti.

Pohod bo 10. novembra v Crngrob. Ob 10. uri bo odhod izpred trgovine Mercator v Podlubniku

in Groharjevem naselju. Pijave se sprejemajo na tel. 031-390-284.

STATISTIKA

Ocenjuje se, da je bilo leta 2010 v svetu 246 milijonov sladkornih bolnikov. Sladkorna bolezen v Sloveniji je v porastu. Podatek, ki je bil predstavljen pove, da je v Sloveniji 136.000 bolnikov oz. 6.7 % prebivalstva. Število sladkornih bolnikov v naši občini Škofja Loka ter Selški in Poljanski dolini pa so podatki resni, saj že dosegamo republiško povprečje . Od skupaj 40.644 prebivalcev je že 2.500 registriranih diabetikov ali 6,15 %.

SLADKORNA BOLEZEN

Je neozdravljiva kronična vendar obvladljiva, kar pomeni, da lahko z voljo , znanjem in podporo naj bližnjih in zdravstvenega osebja vsak prevzame nadzor na sladkorno bolezen in živi povsem normalno. Za to bolezen je značilna zvečana koncentracija sladkorja v krvi. Ni boleča, posledice pa so lahko zelo hude.

Letošnje geslo svetovnega dne je »POSKRBIMO ZA PRIHODNOST, PREPOZNAJMO SLADKORNO BOLEZEN PRAVOČASNO. NASTANEK SLADKORNE BOLEZNI IN ŽIVLJENJE Z NJO MORAMO POZNATI VSI.

DRUŠTVO DIABETIKOV

V društvu veliko časa in sredstev namenjamo prav ozaveščanju in izobraževanju o sladkorni bolezni, da bi vsi čim več vedeli o svoji bolezni ter tako lažje in bolje z njo tudi živeli.

Spodbujamo zdrav način življenja, to je pravilno prehranjevanje, veliko gibanja, športne dejavnosti, živeti življenje brez stresov , ter upoštevati navodila zdravljenja našega diabetologa. Niso le zdravniki odgovorni za naše zdravje, vsak je najprej odgovoren zase in za lastno počutje.

Najboljša preventiva pred nastankom poznih zapletov je dobro urejena sladkorna bolezen, ki upočasni že nastale kronične zaplete. V našem društvu se zavedamo, da je sladkorna bolezen huda psihična obremenitev za vsakega posameznika in njegovo družino.

OSTALE DEJAVNOSTI OB SVETONEM DNEVU SLADKORNE BOLEZEN

Kot preventivo smo se odločili, da bomo skupaj s prostovoljkami iz Rdečega križa Škofja Loka,

Krajevne organizacije Kamnitnik, Železniki, Žiri in Gorenja vas izvajali meritve po razporedu in sicer:

Podobeno v Poljanski dolini, v prostori h upokojencev v vojašnici, v Puštalskem gradu,

v Železnikih na terenu , ter v prostorih društva v času uradnih ur. Skupaj predvidevamo, da bomo

opravili 360 meritev krvnega sladkorja . Vse meritve bodo za občane BREZPLAČNE.

17. NOVEMBRA se bomo udeležili republiške proslave v Trbovljah, ki jo organizira Zveza društev

Slovenije. Na tej prireditvi bosta naše društvo in Osnovna šola Ivana Grohar iz Podlubnika prejela

zahvalo o uspešni organizaciji državnega tekmovanja učencev in dijakov iz znanja o sladkorni bolezni

v lanskem letu.

Škofja Loka 8.11.2012

Silva Žontar